Prekių ženklu gali būti bet koks žymuo, kurio pagrindinė paskirtis – atskirti vieno asmens prekes arba paslaugas nuo kito asmens prekių arba paslaugų. Pagal šią skiriamąją funkciją ženklai gali būti skirti tik prekėms žymėti (prekių ženklas) arba tik paslaugoms žymėti (paslaugų ženklas), arba žymėti ir prekes, ir paslaugas (prekių ir paslaugų ženklas). Tačiau praktikoje sąvoka „prekių ženklas“ (anglų k. – trade mark) tradiciškai vartojama kaip bendrinė sąvoka tiek ženklams, kurie skirti prekėms žymėti, tiek ženklams, kurie skirti paslaugoms žymėti.
Ženklas gali būti sudarytas iš bet kokių žymenų, pavyzdžiui, iš žodžių, įskaitant asmenvardžius, ar piešinių, raidžių, skaitmenų, spalvų, prekių ar jų pakuotės formos arba garsų, jeigu tokie žymenys atitinka šias abi sąlygas:
1) jie gali atskirti vieno asmens prekes arba paslaugas nuo kitų asmenų prekių arba paslaugų;
2) juos galima pateikti Lietuvos Respublikos prekių ženklų registre (toliau – Registras) taip, kad kompetentingos institucijos ir visuomenė galėtų aiškiai ir tiksliai nustatyti ženklo savininkui suteiktos apsaugos objektą.
Pagal ženklą sudarančius elementus ženklai skirstomi į šiuos tipus:
Ženklų skirstymas į tam tikrus tipus pagal juos sudarančius elementus yra aktualus pateikiant paraišką ženklui registruoti, nes prie paraiškos turi būti pridėtas atitinkamas ženklo vaizdas ar jis pateikiamas tam tikra kita teisės aktuose nustatyta forma.
Tam, kad ženklas būtų saugomas, jis turi būti įregistruotas. Ženklas yra įregistruojamas, jeigu jis atitinka jam keliamus absoliučius reikalavimus (žymuo turi skiriamąjį požymį, nėra tapęs bendriniu, nėra aprašomojo pobūdžio, neprieštarauja viešajai tvarkai, moralei, nenaudojami Lietuvos Respublikos ar kitų valstybių oficialūs simboliai be kompetentingos institucijos leidimo, ir pan.). Ženklo atitikimą absoliutiems reikalavimams tikrina Valstybinis patentų biuras. Ženklas neregistruojamas arba įregistravus ženklo registracija gali būti nuginčyta, jeigu ženklas neatitinka santykinių reikalavimų, tai yra, pažeidžia kitų asmenų ankstesnes teises, pavyzdžiui, ankstesnio prekių ženklo savininko teises. Ženklo atitikimo santykiniams reikalavimams Valstybinis patentų biuras netikrina, tačiau tai gali būti pagrindas prašyti ženklo neregistruoti (paduodamas protestas paskelbus ženklo paraišką) ar pripažinti jo registraciją negaliojančia (po ženklo įregistravimo). Ginčai dėl ženklo registracijos pripažinimo negaliojančia tiek dėl absoliučių, tiek dėl santykinių pagrindų ar ženklo registracijos panaikinimo privaloma ikiteismine tvarka sprendžiami Valstybinio patentų biuro Apeliaciniame skyriuje, kurio sprendimai gali būti skundžiami teismui (pirmosios instancijos teismas yra Vilniaus apygardos teismas).
Ženklų registravimo tvarką, ženklo savininko teisių gynimą, kitų asmenų teises, susijusias su ženklo registravimu ar naudojimu, reglamentuoja Lietuvos Respublikos prekių ženklų įstatymas ir jį įgyvendinantys teisės aktai.
Už paraiškos padavimą ir ženklo įregistravimą, įvairius veiksmus, susijusius su ženklo registracijos duomenų pasikeitimu, ženklo savininko teisių valdymu, ženklo registracijos galiojimu turi būti sumokėti Lietuvos Respublikos mokesčių už pramoninės nuosavybės objektų registravimo įstatymo 4 priedėlyje nustatyti mokesčiai.
Įregistruoto prekių ženklo savininkas įgyja išimtines teises į prekių ženklą, kurios gali būti perduodamos kitiems asmenims, suteikiamos licencijos naudotis ženklu, šios teisės įkeičiamos ir kt.
Prekių ženklai yra teritorinės apsaugos objektai. Todėl Valstybiniame patentų biure registruotas prekių ženklas galioja tik Lietuvos Respublikos teritorijoje. Jeigu norima, kad ženklas būtų saugomas visoje ES, jį galima įregistruoti kaip ES prekių ženklą, o jeigu apsaugos pageidaujama kitose pasaulio valstybėse – registruoti prekių ženklą kiekvienoje valstybėje atskirai arba pasinaudojant tarptautine ženklo registracija pagal Madrido sutarties dėl tarptautinės ženklo registracijos protokolą.
Ženklo registracijos galiojimo terminas yra 10 metų nuo paraiškos padavimo datos, registracija gali būti pratęsiama kas 10 metų. Už ženklo registracijos galiojimo pratęsimą kitam 10 metų laikotarpiui turi būti sumokėtas mokestis.