Kaip įregistruoti prekių ženklą?

Kaip įregistruoti prekių ženklą?

Prekių ženklai Lietuvoje registruojami paduodant paraišką Valstybiniam patentų biurui. Paraiškos padavimas kainuoja 180 Eur. Jeigu paraiškoje yra nurodoma daugiau negu viena prekių ar paslaugų klasė*, už kiekvieną iš jų turi būti sumokėtas papildomas 40 Eur mokestis. Mokestis už prekių ženklo paraiškos padavimą turi būti sumokėtas prieš paraiškos padavimą arba, jeigu paraiška paduodama elektroniniu būdu, mokestį galima sumokėti ir paraiškos padavimo metu.

*prekes ir paslaugas paraiškoje galima nurodyti jas pasirenkant iš Nicos klasifikacijos, kurioje jos yra suskirstytos į 45 klases.

Paraišką gali paduoti fizinis ar juridinis asmuo, šių asmenų grupė, taip pat paraišką galima paduoti per atstovą. Paraišką patogiausia pateikti elektroniniu būdu, tačiau galima pateikti ir popierinėje formoje. Pateikus paraišką elektroniniu būdu, iš karto gausite pranešimą apie paraiškos pateikimą ir per 3-5 darbo dienas gausite VPB darbuotojo pranešimą apie paraiškos padavimo datos suteikimą. Paraiškos padavimo data labai svarbi – ji apsprendžia ženklo pirmenybę prieš vėlesnius prekių ženklus.

Vėliau paraišką ir ženklą vertina VPB ekspertas. Jeigu paraiškoje bus nustatyti trūkumai, apie tai būsite informuotas elektroniniu paštu ir trūkumus galėsite ištaisyti per 1-3 mėnesius (priklausomai nuo trūkumų pobūdžio). 

Atkreipiame dėmesį, kad VPB ekspertas vertina pareikšto registruoti ženklo atitikimą absoliutiems ženklo registravimui keliamiems reikalavimams, tai yra, ar pareikštas registruoti ženklas gali būti pripažintas prekių ženklu. Ekspertas nevertina ženklo santykio su trečiųjų asmenų teisėmis (ar ženklas nepažeidžia ankstesnių ženklų, juridinių asmenų pavadinimų ir pan.). Jeigu ženklas atitinka jam keliamus absoliučius reikalavimus, paraiška yra paskelbiama VPB oficialiame biuletenyje ir registruojamam ženklui suteikiama laikina teisinė apsauga.

Paskelbus paraišką, suinteresuoti asmenys per 3 mėn. gali pateikti protestą (kasmet yra protestuojama apie 5 % registruojamų prekių ženklų). Taip pat bet kuris asmuo gali pateikti rašytines pastabas, kad pareikštas registruoti ženklas turėtų būti neregistruotas. Jeigu protesto nebuvo pateikta ir nėra kitų priežasčių ženklo neregistravimui, pasibaigus 3 mėn. laikotarpiui ženklas yra įregistruojamas ir išduodamas ženklo registracijos liudijimas. Ženklo registracija ženklo savininkui suteikia išimtines teises į šį ženklą. Ženklo registracija galioja 10 metų ir gali būti pratęsiama kas dešimt metų kitam dešimties metų laikotarpiui (pratęsimų skaičius neribojamas).

Atkreipiame dėmesį, kad paraiškoje nurodyti duomenys – vardas, pavardė (arba juridinio asmens pavadinimas) ir adresas yra skelbiami VPB oficialiame biuletenyje ir viešose duomenų bazėse internete. Fiziniai asmenys teikiamuose dokumentuose neprivalo pateikti gyvenamosios vietos adreso, tačiau privalo pateikti adresą Europos ekonominės erdvės teritorijoje, kuriuo būtų galima su juo susisiekti. Pažymėtina, kad paraiškoje nurodžius elektroninio pašto adresą, VPB su pareiškėju ar ženklo savininku komunikuos elektroniniu paštu. Elektroninio pašto adresas nėra skelbiamas viešai.

Paduoti paraišką

Daugiau apie prekių ženklus

DUK

 

Į ką svarbu atkreipti dėmesį registruojant prekių ženklą?

Visų pirma, registruojamą ženklą gali sudaryti patys įvairiausi žymenys: žodžiai, asmenų vardai, pavardės, meniniai pseudonimai, juridinių asmenų pavadinimai, šūkiai, raidės, skaičiai, piešiniai, emblemos, erdvinės formos, spalvos ar netgi garsas arba judesys. Įdomu, kad apie 70 proc. Lietuvoje registruojamų ženklų sudaro grafiniai ženklai, apie 30 proc. – žodiniai; apie 45 proc. ženklų yra spalvoti. Norint įregistruoti prekių ženklą, kuriame yra naudojami oficialūs Lietuvos valstybės simboliai, valstybės institucijų skiriamieji ženklai, turi būti gautas VPB direktoriaus leidimas. Atskiro prašymo dėl leidimo naudoti oficialius simbolius teikti nereikia – jeigu ženkle bus naudojami šie simboliai, apie tolesnius reikalingus žingsnius jus informuos VPB darbuotojas.

Antra, vienas iš svarbiausių registruojamam ženklui keliamų reikalavimų – juo žymimų prekių ir paslaugų aprašymo vengimas. Rekomenduotina, kad ženklas būtų „nutolęs“ nuo žymimų prekių ar paslaugų charakteristikų: jis neturėtų būti sudarytas iš žymenų, nurodančių prekių ar paslaugų rūšį, kokybę, kiekį, paskirtį, vertę, geografinę kilmę, pagaminimo ar paslaugos suteikimo laiką ir pan. Pavyzdžiui, žodis „obuolys“ nebus tinkamas prekių ženklas obuoliams žymėti, tačiau analogiškas žodis anglų kalba „Apple“ bus tinkamas kompiuteriams bei telefonams žymėti. Atkreiptinas dėmesys, kad prekes ir paslaugas galima pasirinkti pagal Nicos klasifikaciją, kurioje jos yra suskirstytos į 45 klases.

Trečia, prieš paduodant paraišką prekių ženklui registruoti, labai svarbu įsitikinti, ar teisė į šį žymenį nepriklauso kitiems asmenims. Visų pirma, rekomenduotina atlikti paiešką, ar nėra įregistruotų ar pareikštų registruoti ankstesnių tapačių ar panašių nacionalinių, Europos Sąjungos ar tarptautinių prekių ženklų tapačioms ar panašioms prekėms ar paslaugoms žymėti. Paiešką galima atlikti nemokamose prekių ženklų duomenų bazėse. Taip pat svarbu patikrinti, ar pageidaujamas registruoti žymuo nėra įregistruotas kaip kito asmens juridinio asmens pavadinimas, domenas, dizainas, ar jo nesudaro geografinė nuoroda, augalų veislės pavadinimas, oficialus valstybės simbolis, neregistruotinas tarptautinis farmacinės medžiagos pavadinimas, ar žymuo nėra laikomas kalbos klaida ar svetimybe, taip pat ar žymuo nėra saugomas kaip plačiai žinomas ženklas.

Ketvirta, prekių ženklo registracija Valstybiniame patentų biure užtikrina apsaugą tik Lietuvos teritorijoje. Tačiau eksporto atveju prekių ženklą gali būti tikslinga apsaugoti ir eksporto rinkose. Dėl šios priežasties itin svarbu apgalvoti, kokių valstybių teritorijose bus vystomas verslas ir apsaugą tose rinkose užsitikrinti dar prieš pradedant realią veiklą. Be to, svarbu įvertinti ir kaip atitinkama visuomenės dalis suvokia prekių ženklu pasirinktą terminą, ar tas pats terminas skirtingose šalyse nesukelia skirtingų asociacijų, kurios galėtų tapti kliūtimi ženklo registracijai.

Penkta, paduodant paraišką svarbu gerai apgalvoti, kokioms prekėms ar paslaugoms žymėti bus naudojamas ženklas. Patartina pagalvoti ir apie galimas verslo perspektyvas bent jau artimiausių 5 metų laikotarpiu, nes padavus paraišką, papildomas į ženklo apsaugą patenkančias prekes ar paslaugas galima nurodyti tik padavus naują paraišką (sumažinti galima bet kada). Be to, 5 metus nenaudojamas prekių ženklas gali būti panaikintas suinteresuotų asmenų prašymu. Kaip minėta, paraiškos padavimas su viena prekių ir paslaugų klase kainuoja 180 Eur, o kiekvienos papildomos prekių ar paslaugų klasės nurodymas kainuoja 40 Eur. Pažymėtina, kad Valstybiniam patentų biurui paduodamose paraiškose dažniausiai pasirenkama nurodyti vieną prekių  ar paslaugų klasę.

Atnaujinimo data: 2023-12-21