Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena: kaip verslo idėjas pritaikyti rinkai

Data

2021 04 26

Įvertinimas
2
Vizualas.png

Šiandien minimos Pasaulinės intelektinės nuosavybės dienos tema – intelektinė nuosavybė versle.

Kiekvienas naujas verslas prasideda nuo idėjos. Kiek vėliau imama galvoti apie prekių ir paslaugų kūrimą, klientų paiešką ir naujas rinkas. Tačiau kiekvienas verslas nuo pat pradžių savo verslo procesuose sukuria daugiau ar mažiau intelektinės nuosavybės objektų, kurie yra įdomūs ne tik klientams, bet ir konkurentams, todėl labai svarbu kartu turėti ne tik verslo vystymo, bet ir intelektinės nuosavybės apsaugos strategiją.

O apsaugoti savo idėjas ir intelektinės nuosavybės objektus, kaip savo kūrybinės veiklos rezultatą, būtina, nes tai yra nematerialus turtas, kurį, kaip ir bet kokį kitą turtą, ne tik galima, bet ir reikia tinkamai „įdarbinti, kad jis kurtų maksimalią galimą naudą verslui. Nes neapsaugota arba nepakankamai apsaugota turima intelektinė nuosavybė gali būti viena iš verslo rizikų.

Be to, verslo sukauptas intelektinės nuosavybės objektų portfelis yra aiškus signalas investuotojams apie konkretaus verslo augimo potencialą – Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos ir Europos patentų tarnybos tyrimo duomenimis, smulkus ir vidutinis verslas, turintis bent vieną intelektinės nuosavybės objektą, turi 21%, o turintis kelių apsaugotų intelektinės nuosavybės objektų portfelį - 33% didesnę tikimybę augti.

VPB direktorės Irinos Urbonės vertinimu, matomos tendencijos džiugina: Lietuvos kūrėjai ir verslas žengia tinkama linkme, vis daugiau verslo atstovų (verslo apklausos duomenimis, net 82 procentai) žino apie intelektinės nuosavybės apsaugos galimybes ne tik nacionaliniu, bet ir tarptautiniu mastu, o 80 procentų apklaustųjų įmonių registruotų savo intelektinę nuosavybę.

2020 m. pasaulinio inovacijų indekso duomenimis, Lietuva užima 40 vietą, o kuriama inovatyvi produkcija viršija indėlį į inovacijas. Ryškiausi Lietuvos privalumai - ekologinis tvarumas bei sukuriamų mobiliųjų aplikacijų skaičius ir vertė. Be to, 2020 m. Europos patentų indekso duomenimis, pernai ženkliai – daugiau nei 70 procentų - išaugo Lietuvos pareiškėjų paduotų Europos patento paraiškų skaičius.