BDAR
gdpr

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Dizaino apsauga užsienyje

Dizainas yra teritorinės apsaugos objektas, tai yra, saugomas toje teritorijoje, kurioje paprašyta jų apsaugos registracijos keliu. Todėl nusprendus siekti dizaino apsaugos, būtina apgalvoti, kokių valstybių teritorijose bus vystomas verslas ir tose valstybėse siekti dizaino apsaugos, nes teisės į dizainą galioja tose valstybėse, kuriose jie yra įregistruoti. Tačiau reikia prisiminti, kad dizainui yra keliamas naujumo reikalavimas, todėl patartina pasinaudoti prioriteto teise ir sprendimą dėl dizaino registravimo kitose valstybėse priimti per 6 mėnesius nuo pirmosios paraiškos dizainui registruoti padavimo dienos.

Siekiant apsaugoti  dizainą kitose valstybėse galimi 3 keliai:

1. Regioninis (Europos Sąjungoje) – registruoti dizainą kaip Bendrijos dizainą pagal 2001 m. gruodžio 12 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 6/2002 dėl Bendrijos dizainų. Tokiu būdu įregistruotas dizainas galios vieningai visoje Europos Sąjungoje (ES), tai yra, visose 28 ES valstybėse narėse. Toks dizainas registruojamas Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyboje, vykdoma vieninga registracinė procedūra ir mokami vieningi mokesčiai, įregistruotas dizainas įsigalioja vieningai visoje ES ir tik, iškilus teisių gynimo poreikiui, ginčai dėl teisių pažeidimo sprendžiami valstybių nacionaliniuose teismuose, kurie vykdo Bendrijos dizaino teismų funkcijas.

Norėdami įregistruoti Bendrijos dizainą, galiojantį visoje Europos Sąjungos teritorijoje, turite laikytis Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos nustatytų reikalavimų.

2. Tarptautinis – dizaino registracijos procedūra vykdoma vieningai tarptautiniu lygiu Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos Tarptautiniame biure. Tačiau dizaino apsauga įsigalioja kiekvienoje pasirinktoje valstybėje, kuri yra Hagos susitarimo dėl pramoninio dizaino tarptautinės registracijos Ženevos akto narė dalyvė, atskirai tos valstybės nacionalinei pramoninės nuosavybės apsaugos tarnybai patvirtinus tarptautinės registracijos galiojimą toje valstybėje. Teisės į dizainą taip pat ginamos pagal kiekvienos valstybės nacionalinius teisės aktus nacionaliniuose teismuose. Naudojantis tarptautiniu keliu galima išplėsti jau turimo Bendrijos ar nacionalinio  dizaino registraciją į kitas pasaulio valstybes arba išplėsti tarptautinio dizaino galiojimą į ES siekiant jo apsaugos kaip Bendrijos dizaino, arba išplėsti į atskiras ES valstybes nares siekiant tik tarptautinės registracijos įsigaliojimo atskirose pasirinktose ES valstybėse narėse (pvz., Lietuvoje). Kiekviena iš šių sistemų gali būti taikoma atskirai, gali būti naudojama kaip viena kitą papildanti.

Norėdami įregistruoti dizainą per tarptautinės registracijos procedūrą, galiojantį keliose užsienio valstybėse, turite laikytis Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos nustatytų reikalavimų.

3. Nacionalinis – registruoti dizainą atskirose atskirai kiekvienoje pasirinktoje pasaulio valstybėje. Tokiu būdu įregistruoto dizaino apsauga galios tik tų valstybių teritorijose, kuriose nacionalinių įstatymų nustatyta tvarka dizainas bus įregistruotas. Nacionaliniu keliu dizainus registruoja nacionalinės pramoninės nuosavybės apsaugos tarnybos, todėl reikia žinoti kiekvienos pasirinktos valstybės teisės aktų reikalavimus, paduoti paraiškas dizainui registruoti tų valstybių oficialia valstybine kalba, teisės bus ginamas tos valstybės teismuose, kurių priimti sprendimai galios tik tos valstybės teritorijoje. Be to, siekiant dizaino įteisinimo nacionaliniu keliu, reikia prisiminti, kad dėl nacionalinių teisės aktų reikalavimo ypatumų gali tekti pasitelkti atstovus – teisininkus, patentinius patikėtinius, kurie padėtų efektyviai realizuoti teises į dizainą toje valstybėje. Nacionalinis dizaino įteisinimo kelias yra naudingas, jeigu siekiama dizaino teisinės apsaugos tik vienoje ar keliose valstybėse ir ypač siekiant įtvirtinti savo pirmumo teises į dizainą pagrindinės savo veiklos valstybėje.

Išsamią informaciją apie dizaino registracijai keliamus reikalavimus galima rasti atitinkamos valstybės pramoninės nuosavybės tarnybos interneto svetainėje. Atskirų valstybių patentų tarnybų sąrašą galima rasti čia.

Paskutinė atnaujinimo data: 2022-03-18