2024-11-28

VPB atstovės dalyvavo Slovėnijoje vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Geografinės nuorodos ir kolektyviniai prekių ženklai: tradicija, kokybė ir tapatybė siekiant tvaraus konkurencingumo“

2024 m. lapkričio 25 – 26 d. Brdo mieste, Slovėnijoje, vyko tarptautinė konferencija „Geografinės nuorodos ir kolektyviniai prekių ženklai: tradicija, kokybė ir tapatybė siekiant tvaraus konkurencingumo“. Tarptautinės konferencijos metu daugiausiai dėmesio buvo skirta geografinių nuorodų apsaugos sistemai, jų reikšmei populiarinant valstybę ir jos identitetą gastronomijos ir turizmo srityje, buvo pristatyti Europos Sąjungos geografinių nuorodų apsaugos, ypač amatų srityje, naujausi teisės aktai ir gerosios praktikos pavyzdžiai iš Slovėnijos bei kitų Europos valstybių. Konferencijos metu vyko Slovėnijoje saugomų geografinių nuorodų paroda.

Konferencijoje dalyvavo Valstybinio patentų biuro (VPB) direktoriaus pavaduotoja Lina Mickienė ir l.e. Pramoninės nuosavybės informacijos skyriaus vedėjo pareigas Gabrielė Miliūtė, kurios Slovėnijos kolegoms įteikė Lietuvoje gaminamą su saugoma geografine nuoroda sūrį “Džiugas”, reprezentuojantį mūsų šalį ir gamintoją.

Konferenciją organizavo Slovėnijos intelektinės nuosavybės tarnyba, bendradarbiaudama su:

  • Pasauline intelektinės nuosavybės organizacija
  • Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba
  • Europos Komisija
  • Slovėnijos Ekonomikos, turizmo ir sporto ministerija bei Žemės ūkio, miškininkystės ir maisto ministerija

Renginyje dalyvavo nacionalinių intelektinės nuosavybės tarnybų iš įvairių Europos valstybių atstovai, Slovėnijos ir užsienio geografinių nuorodų savininkų atstovai, kurie diskutavo apie šių teisių svarbą valstybių ekonomikos plėtrai, turizmui bei gastronomijai, apie geografinių nuorodų populiarinimą ir apie geografine nuoroda žymimų produktų aukštesnę kokybės vertę ir reikšmę vartotojui.

Pirma diena buvo skirta ne maisto produktų geografinėms nuorodoms, ir ES teisinio reguliavimo šioje srityje pristatymui, o antra - maisto produktų geografinėms nuorodoms.

Konferenciją atidarė Slovėnijos Intelektinės nuosavybės tarnybos direktorė Dž. Karin Žvokelj, kuri savo įžanginėje kalboje pabrėžė, kaip svarbu didinti žinomumą apie geografinių nuorodų ir kolektyvinių prekių ženklų vertę ir naudojimą. „Šios teisės yra ne tik teisinė apsauga, bet ir pagrindinis turtas, kurį jo turėtojai turėtų puoselėti, naudoti ir plėsti“, –sakė ji.

Slovėnija didžiuojasi ilgamete geografinių nuorodų naudojimo tradicija, tačiau jos galimybės dar nepakankamai išnaudojamos, ypač ne maisto produktų srityje. Ši konferencija yra svarbus žingsnis siekiant dalintis gerąja patirtimi ir rasti sprendimus, kaip apsaugoti ir plėtoti IN teises.

ES intelektinės nuosavybės tarnybos (ESINT) vykdomasis direktorius João Negrão sveikindamas konferencijos dalyvius akcentavo, kad ESINT šiuo metu plečia savo kompetencijas nuo maisto produktų iki amatų ir pramonės gaminių. Praėjusiais metais buvo priimtas ES reglamentas dėl amatų ir pramonės gaminių geografinių nuorodų apsaugos, kuris dabar yra įgyvendinamas. Nacionalinės tarnybos gali imti pavyzdį iš Slovėnijos, kuri jau yra įdiegusi nacionalinę sistemą. „Siekiame užtikrinti, kad šie aukštos kokybės produktai ir paslaugos būtų tinkamai saugomi ir reklamuojami“, – pabrėžė J. Negrão.

Slovėnija turi kelias dešimtis Europos Sąjungoje saugomų geografinių nuorodų (saugoma kilmės vietos nuoroda – SKVN, saugoma geografinė nuoroda – SGN):

  • 25 žemės ūkio ir maisto produktai (SKVN – 12, SGN – 13)
  • 17 vynų – 14 SKVN, 3 SGN
  • 4 spiritiniai gėrimai (geografinė nuoroda)

Konferencijoje dalyvo ir Lietuvos vartotojams gerai žinomų geografinėmis nuorodomis (Porto vynas, Tokajus, Prancūzijos Normandijos kilmės sūriai, Modenos balzaminis actas ir kt.) saugomų produktų gamintojų atstovai, kolektyvinių prekių ženklų ekspertai, nacionalinių ir tarptautinių institucijų atstovai, mokslininkai.

Dvi dienas vykusiose diskusijose ir diskusijų grupėse buvo aptariama geroji šios srities praktika, iššūkiai ir galimybės, pristatyti Slovėnijos ir tarptautinių gamintojų pasiekimai. Be to, dalyviai turėjo galimybę susipažinti su Slovėnijos geografinių nuorodų saugomais produktais konferencijos metu vykusioje parodoje, kurioje buvo pristatytas šios šalies turtingas kultūrinis paveldas ir kokybiški amatai.