Patentinis patikėtinis – kas jis?

Data

2019 05 10

Įvertinimas
2

Pastaraisiais metais pastebimas nemažas Lietuvos verslo ir mokslo aktyvumas saugant savo išradimus, prekių ženklus ir dizainus. Tačiau kokie turėtų būti pirmieji žingsniai norint apsaugoti sukurtą naujovę ir įtvirtinti ją kaip intelektinę nuosavybę? Vienas iš kelių  kreiptis pagalbos į patentinį patikėtinį.   

Patentinis patikėtinis (angl. – „patent attorney) – tai patarėjas ir atstovas pramoninės nuosavybės apsaugos srityje, pramoninės nuosavybės apsaugos ekspertas, padedantis išradėjams, dizaineriams ir kitiems kūrėjams tinkamai apsaugoti jų sukurtas naujoves. Jis užsiima profesine veikla bei teikia paslaugas (konsultuoja, rengia dokumentus, atstovauja) įvairiais pramoninės nuosavybės ar kitais intelektinės nuosavybės apsaugos klausimais. Ši profesija žinoma Lietuvoje jau daugiau nei 25 metus ir egzistuoja daugelyje pasaulio šalių 

Patentinio patikėtinio samdymas norint apsaugoti intelektinę nuosavybę nėra būtinas, tačiau šios profesijos atstovų teikiami patarimai gali būti ypač naudingi, pavyzdžiui, apsaugant produktą ankstyvoje jo vystymo stadijoje, ruošiantis išeiti į rinką ar produkto eksportui į užsienio rinkas. Klaidos saugant intelektinę nuosavybę gali kainuoti brangiai – neapsaugotas produktas rinkoje gali susidurti su imituota produkcija arba apskritai į rinką nepatekti dėl konkurentų anksčiau įgytų teisių.  

Lietuvoje, norint teikti patentinio patikėtinio paslaugas, reikia išlaikyti Valstybinio patentų biuro organizuojamą kvalifikacinį egzaminą, o norint jį laikyti, reikia turėti bent dvejų metų darbo su pramonine nuosavybe stažą bei išsilavinimą fizinių, biomedicinos, technologijos ar socialinių mokslų srityse. Nuo 2018 m. gegužės 1 d. įsigaliojus naujam įstatymui, buvo palengvintos tapimo patentiniu patikėtiniu sąlygos (pavyzdžiui, praktinio darbo stažo laikotarpis sumažintas nuo penkių iki dvejų metų), įtvirtintas Patentinių patikėtinių institutas kaip patentinius patikėtinius vienijantis viešasis juridinis asmuo, nustatytas privalomas patentinio patikėtinio civilinės atsakomybės draudimas ir kt.  

Įsigaliojus naujam įstatymui, pastebimas didėjantis susidomėjimas šia profesija. Šiuo metu patentinių patikėtinių sąraše yra įrašyti 48 patentiniai patikėtiniai. O gegužės 8 d. dar trys kandidatai sėkmingai išlaikė kvalifikacinį egzaminą ir papildė intelektinės nuosavybės ekspertų gretas.

Norite būti patentinis patikėtinis? 

Kvalifikacinio egzamino reikalavimai: http://bit.ly/2H6znFh 

Patentinių patikėtinių sąrašą rasite čia: http://bit.ly/2Vb4WTV

Siekiant įtvirtinti patentinio profesinės veiklos laisvės ir nepriklausomumo, tarpusavio santykių demokratiškumo, kolegiškumo ir sąžiningos konkurencijos, patentinių patikėtinių profesinės veiklos teisėtumo, profesinės paslapties neatskleidimo principus, 2018 m. gegužės 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos patentinių patikėtinių įstatymas, kuris pakeitė iki tol galiojusius Patentinių patikėtinių nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gegužės 20 d. nutarimu Nr. 362 „Dėl patentinių patikėtinių nuostatų patvirtinimo“.