Paskelbtas Pasaulinis Inovacijų Indeksas 2020 (PII). Ar pandemija darys įtaką inovacijų plėtrai?

Data

2020 09 07

Įvertinimas
0
GII-2020_pav.png

Šių metų Global Innovation Index tema klausia „Kas finansuos inovacijas?“.

Inovatyviausių 2020 m. šalių penketukas nekinta ir šiais metais – lyderės pozicijų neužleidžianti Šveicarija, Švedija, JAV, Jungtinė Karalystė ir Nyderlandai. Šių metų Pasaulinis Inovacijų Indeksas (PII) net pandemijos metais iliustruoja stabilumą geriausiai reitinguojamų valstybių penketuke. Dabar labiau nei bet kada inovacijos – pirmiausia ieškant gydymo būdų ir vakcinos – yra didžiausia žmonijos viltis įveikti karantino padarinius ekonomikai. Visgi, 131 pasaulio valstybių ekonomiką apžvelgę tyrėjai pastebi, jog COVID-19 krizės padariniai kelia riziką, kad mažėjant pasaulinei ekonominei produkcijai, išlaidos inovacijoms ir kitos finansinės priemonės verslams bei inovatoriams mažės. Prognozuojama, kad šio inovacijų finansavimo trūkumo poveikis bus nevienodas, o neigiamą poveikį labiau pajus jaunos įmonės ir naujos įmonės besivystančiose šalyse.

Lietuva reitinge šiemet užėmė 40 vietą (2019 m. – 38 vietą). Pagal 2020 m. rezultatus Lietuvoje kuriama inovatyvi produkcija viršija indėlį į inovacijas. Kai kurie ryškiausi Lietuvos privalumai yra ekologinis tvarumas (8/131), sukuriamų mobiliųjų aplikacijų skaičius ir vertė (8/131). Tačiau galime pasidžiaugti puikiu įvertinimu pagal moterų, dirbančių inovacijų srityje ir turinčių aukštesnį mokslinį laipsnį, rodiklį – Lietuva užima net 4 vietą tarp 131 šalių.

Tuo tarpu kaip didžiausi Lietuvos trūkumai įvardijami viešo ir privataus sektorių partnerystės vystymosi būklė (92/131), privataus sektoriaus patiriami finansavimo sunkumai (80/131), taip pat rinkos dalyviams reikalingų žinių trūkumas ir įsisavinimas (85/131), verslo skiriamos išlaidos intelektinei nuosavybei (91/131).

Kaimyninės Baltijos valstybės – Latvija ir Estija – reitinge užėmė 36 bei 25 vietas.

Pasaulinė intelektinės nuosavybės organizacija (PINO), bendradarbiaudama su partnerių institucijomis – Kornelio universitetu ir Europos verslo administravimo institutu (INSEAD), PII skelbia nuo 2008 m.