2024-09-27

Pasaulinė intelektinės nuosavybės organizacija paskelbė pasaulio inovacijų indeksą 2024 – Lietuva 35-oje vietoje tarp 133 pasaulio šalių

Rugsėjo 26 d. Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) paskelbtame pasaulio inovacijų indekso reitinge (PII) atskleistos naujausios pasaulio inovacijų tendencijos – tai socialinių inovacijų kuriama vertė bendruomenėms, dirbtinio intelekto (DI) poveikis, tvarumo ir klimato kaitą mažinančios inovacijos. Lietuva inovatyviausių valstybių reitinge užima aukštą 35-ąją poziciją.

PINO vertinimu, šiemet inovacijų skaičius augo lėčiau. Tam įtakos turėjo inovacijoms skirtos mažesnės investicijos 2023 m. ir vangiau augusi ekonomika. Prognozuojama, kad ir ateinančiais metais inovacijų perspektyvos bus ypatingai neapibrėžtos. 

„Šių metų PII reitingo ataskaitos dėmesio centre – socialinio verslumo inovacijų potencialas, kuris tampa vis svarbesnis, sprendžiant visuomenei aktualias problemas.  Išsamios įžvalgos apie socialinio verslumo socialinį ir ekonominį poveikį suteikia suinteresuotosioms šalims galimybę priimti pagrįstus sprendimus ir įgyvendinti ilgalaikį poveikį turinčias strategines iniciatyvas, o ne imtis pavienių veiksmų, kurie duoda tik ribotus ir trumpalaikius rezultatus. Šiomis aplinkybėmis PII tenka pagrindinis vaidmuo - ji yra pažangos katalizatorius tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuose.” – šių metų PII tendencijas apžvelgė VPB direktorė Vita Kascėnė.

Lietuvos pozicijos ir šiemet stabiliai aukštos 

Šiemet Lietuva pasauliniame reitinge išlaiko aukštą poziciją ir yra 35-oje vietoje tarp 133 pasaulio šalių. Lietuva išlaiko stabilias pozicijas būdama geriausiųjų keturiasdešimtuke (2020 m. užimta 40 pozicija, 2021 m. ir 2022 m. – 39, 2023 m. – 34, 2024 m. - 35). 
Stipriausios sritys:
•    Lietuva, kaip ir praeitais metais, užima aukščiausią poziciją pagal moterų, turinčių aukštąjį išsilavinimą, užimtumą ir vienaragių (startuoliai, kurių vertė siekia daugiau nei 1 mlrd. JAV dolerių) vertės santykį su BVP.
•    Kitos stiprios sritys apima IRT (informacinės ir ryšių technologijos) naudojimą (2024 m. - 4 vieta, 2023 m. - 22 vieta) ir mobiliųjų aplikacijų kūrimą (2024 m . - 8 vieta, 2023 m. - 7 vieta).
•    Institucijų kategorijoje Lietuva šiemet užėmė 22-ą vietą (2023 m. - 19 pozicija), o tai rodo stiprią reguliavimo ir veiklos aplinką verslams.
•    Rinkos išmanymo kategorijoje Lietuvai skirta 28-oji vieta (2023 m. - 34 vieta), pabrėžiant geras sąlygas investicijoms, ypatingai startuoliams ir rizikos kapitalo pritraukimui.
•    Žinių ir technologijų srityje mums skirta 29-oji vieta (kaip ir 2023 m.), kuri apima aukštųjų technologijų gamybą ir eksportą, taip pat žinių sklaidą.


Vienas iš aukščiausių Lietuvos pasiekimų pasauliniame inovacijų reitinge, kaip ir pernai, yra vienaragių kategorijoje užimama 1-oji vieta. Ši pozicija iškovota dėl populiariausių vienaragių kompanijų–  “Vinted” (5 mlrd. JAV dolerių) ir “Nord Security” (3 mlrd. JAV dolerių). Kadangi vertinami 2023 metų rezultatai, tikėtina, kad šį rodiklį dar labiau pagerino „Baltic Classifieds Group“ tapimas trečiuoju Lietuvos vienaragiu.


Šiemet pasauliniame reitinge Lietuvos užimama 35 vieta rodo reikšmingą inovacijų potencialą ir augimo perspektyvas. Lietuva ir toliau išlieka svarbi inovacijų žaidėja, stabiliai užimanti pozicijas tarp keturiasdešimties inovatyviausių pasaulio valstybių.  

Inovatyviausių šalių penketuke –  stabilios lyderių pozicijos 
Inovatyviausių 2024 m. šalių penketukas šiais metais be netikėtumų – pirmauja lyderės pozicijų neužleidžianti Šveicarija, 2 vietoje kaip ir pernai stabiliai laikosi Švedija, 3-oje vietoje yra JAV. 2024 m. vietomis apsikeitė Singapūras (2023 m. - 5 vieta, 2024 m. - 4 vieta) ir Jungtinė Karalystė (2023 m. - 4 vieta, 2024 m. - 5 vieta).