BDAR
Close

JŪSŲ ASMENS DUOMENŲ VALDYMAS

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Mediacija intelektinės nuosavybės ginčuose: paprasta, nebrangi ir greita procedūra

Data

2019 06 03

Įvertinimas
3

Šiuolaikinėje visuomenėje teismo procesas nėra vienintelis būdas išspręsti ginčą dėl intelektinės nuosavybės. Galima rinktis ir kitą plačiai pasaulyje paplitusią ginčų sprendimo procedūrą – mediaciją.

Esminis skirtumas tarp teisminio ginčo ir mediacijos metu išspręsto šalių konflikto yra tas, jog mediacijoje šalys pačios priima joms palankiausią sprendimą konfidencialiomis sąlygomis. Kitas verslui svarbus aspektas – laiko, sąnaudų ir efektyvumo kriterijai. Mediacija, lyginant su ginčo sprendimu teismo keliu, yra daug pigesnis ir greitesnis procesas.

Kasmet Lietuvos teismuose išsprendžiama nuo 100 iki 300 ginčų dėl intelektinės nuosavybės, didžioji dalis jų yra susiję su autorių teisėmis ir prekių ženklais. Lyginant su bendru bylų skaičiumi, šie ginčai sudaro santykinai nedidelę dalį: pavyzdžiui, 2017 m. intelektinės nuosavybės ginčų, išnagrinėtų pirmosios instancijos teismuose, dalis nuo visų ginčų teismuose sudarė apie 0,06%.

Teisminės mediacijos būdu pastaraisiais metais buvo išspręsta keletas intelektinės nuosavybės bylų (2016 m. – 4, 2017 m. – 3), tačiau statistinių duomenų apie neteisminės mediacijos apimtis nėra. Tuo tarpu ES intelektinės nuosavybės tarnyba mediaciją prekių ženklų ginčuose taiko nuo 2012 m. ir iki šiol taikiai išsprendė 32 bylas.

Siekiant sukurti palankesnes sąlygas taikyti mediaciją civiliniuose ginčuose, Lietuvoje nuo sausio 1 d. įsigaliojo naujasis Mediacijos įstatymas ir su tuo susiję Civilinio proceso kodekso pakeitimai. Mediacijos galimybė įtvirtinta ir nuo sausio 1 d. įsigaliojusiame naujos redakcijos Prekių ženklų įstatyme. Teismo mediatorių sąrašą ir jų specializacijas galite rasti čia.

Valstybinis patentų biuras 2019 m. gegužės 22 – 23 dienomis kartu su ES intelektinės nuosavybės tarnyba surengė konferenciją „Pagrindiniai prekių ženklų ir domenų apsaugos bei ginčų sprendimo sistemos aspektai“. Renginyje Lietuvos ir užsienio mediacijos ekspertai dalijosi patirtimi sprendžiant ginčus be teismo, taip pat buvo daug dėmesio skirta naujausiai ginčų sprendimo praktikai. Konferencijos pranešimai prieinami Valstybinio patentų biuro interneto svetainėje .