Išmokos MVĮ, skirtos kompensuoti dalį patirtų intelektinės nuosavybės apsaugos išlaidų: IV etapo apžvalga

Data

2021 08 16

Įvertinimas
1
SME-fund-4-atask.png

Pasibaigus jau ketvirtajam Europos Komisijos (EK) ir Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos (ESINT) projekto, skirto suteikti finansinę paramą mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ), norinčioms apsaugoti savo intelektinę nuosavybę, etapui, norime pasidalinti šio laikotarpio statistika.

Bendra ES valstybių apžvalga

Per liepos mėnesį prašymus kompensacijoms skirti iš viso pateikė 2 351 pareiškėjas iš skirtingų ES valstybių, taip išreikšdamas norą pasinaudoti beveik virš 4 700 paslaugų kompensavimo pagal šį projektą galimybėmis. Dažniausiai, kaip ir prieš tai vykusių trijų etapų metu, buvo prašoma skirti kompensaciją ES prekių ženklui registruoti (2 581 ketinamas registruoti ES prekių ženklas) ir nacionalinių prekių ženklų registracijai (1 032 nacionaliniai prekių ženklai atskirose ES valstybėse). Pareiškėjai taip pat pažymėjo ketinantys registruoti jau kiek daugiau dizainų nei prieš tai vykusiais etapais, t. y. 688 Bendrijos dizainus (81 prašymu daugiau negu 3-iojo etapo metu) ir 237 nacionalinius dizainus. Dėl IPScan paslaugos išlaidų kompensavimo kreipėsi 165 pareiškėjai.

Lietuvos statistika

Džiaugiamės, jog Lietuvos MVĮ ir toliau itin aktyviai dalyvauja šiame projekte: verslo subjektai ketvirtajame etape pateikė šiek tiek daugiau prašymų (128) negu trečiajame (114), kuriais prašė skirti kompensaciją padengti registravimo išlaidas dėl 120 ES prekių ženklų, 85 nacionalinių prekių ženklų Lietuvoje, 31 nacionalinio prekių ženklo kitose ES valstybėse, 15 Bendrijos dizainų ir 17 nacionalinių dizainų Lietuvoje. Galimybe kompensuoti IPScan paslaugos mokesčio dalį ketina pasinaudoti kiek mažiau negu 3-iojo etapo metu – 15 pareiškėjų. Dėl paramos ketvirtajame etape ir šį kartą dažniausiai kreipėsi mikro įmonės (77,34 proc.), mažos įmonės sudarė 18,75 proc., o vidutinių įmonių skaičius buvo žymiai mažesnis negu praeitų etapų metu ir sudarė tik 3,91 proc.

Visų keturių projekto etapų tendencijos rodo, kad Lietuvos verslo subjektai dažniausiai linkę registruoti ES prekių ženklus, tačiau kartu auga Lietuvos nacionalinių prekių ženklų skaičius (nuo 57 prekių ženklų antrame etape iki 85 prekių ženklų ketvirtame etape). Pažymėtina ir tai, kad lyginant su praėjusiais etapais, ketvirtame etape beveik dvigubai sumažėjo Bendrijos dizainų (nuo 29 iki 15), tačiau, lyginant su trečiuoju etapu, daugiau nei dvigubai išaugo nacionalinių dizainų (nuo 7 iki 17).

Pasinaudoti šio projekto galimybėmis yra itin paprasta, tačiau labai svarbu laikytis šių projekto procedūrinių žingsnių ir nustatytų terminų:

  • gerai apgalvokite, kuria paslauga norėsite pasinaudoti;
  • pateikite prašymą dėl norimos kompensacijos ESINT;
  • sulaukite sprendimo dėl kompensacijos;
  • jei negavote teigiamo sprendimo – kreipkitės tiesiogiai į ESINT el.paštu smefund@euipo.europa.eu;
  • tik sulaukę teigiamo sprendimo dėl kompensacijos, per 30 dienų terminą registruokite savo prekių ženklus ir/ar dizainą arba kreipkitės dėl IPScan paslaugos;
  • ir galiausiai pateikite prašymą ESINT dėl kompensacijos išmokėjimo.

Plačiau apie projektą: https://vpb.lrv.lt/lt/aktualu/islaidu-in-objektu-apsaugai-kompensavimas.

Norintys pasinaudoti šiuo projektu, gali tai padaryti rugsėjo 1–30 d. Tai būtų penktasis ir jau paskutinis suplanuotas šio projekto etapas. Tačiau įvertinus ES verslo susidomėjimą šiuo projektu, dar šiais metais gali būti skelbiami ir papildomi etapai paraiškoms teikti. Tad nepraleiskite progos pasirūpinti savo intelektinės nuosavybės apsauga ir sekite VPB naujienas. Jeigu ankstesniais projekto etapais pasinaudojote tik 1 iš 2 galimų paslaugų (dalies prekių ženklo ar dizaino registracijos mokesčio kompensavimo arba IPScan paslauga), per kitą etapą galite pasinaudoti ir likusia paslauga.

Primename, kad MVĮ gali kreiptis dėl dalies išlaidų kompensavimo: susigrąžinant 50 proc. prekių ženklų ar dizaino registracijos mokesčio bei 75 proc. intelektinės nuosavybės (IN) portfelio audito (IN išankstinės diagnozės) paslaugos mokesčio kompensavimo. Maksimali vienos MVĮ galimos gauti kompensacijos suma – 1 500 eurų.

Dėl papildomos informacijos ar kilus klausimams galite kreiptis tiesiogiai į ESINT – smefund@euipo.europa.eu arba į Valstybinį patentų biurą – mviprojektas@vpb.gov.lt.

Praeitų etapų statistiką galite peržvelgti čia: I etapas; II etapas, III etapas.