„Gibson Les Paul“ prieš „Tamsta“: ženklų panašumo klausimas išspręstas

Data

2021 08 10

Įvertinimas
3
Gibson-tamsta.png

Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro (VPB) Apeliacinis skyrius išnagrinėjo suinteresuoto asmens Gibson Brands, Inc. protestą Nr. PNZ-715 dėl UAB „Tamsta“ prekių ženklo „tamsta“ (reg. Nr. 79564) pripažinimo negaliojančia.

Gibson Brands, Inc. yra ankstesnių vaizdinio ES prekių ženklo Les Paul (reg. Nr. 011926086) ir trimačio ES prekių ženklo Gibson Les Paul (012092391) savininkas. Tiek užprotestuotas prekių ženklas „tamsta“, tiek ir ankstesni suinteresuoto asmens prekių ženklai registruoti 15 klasės prekėms „muzikos instrumentai“.

Suinteresuotas asmuo nurodė, kad jo ženklų šeimą vienija originalus žinomos Gibson Les Paul gitaros vaizdas, o protestuojamas ženklas būtent atkartoja šios gitaros vaizdą, todėl yra suklaidinimo galimybė. UAB „Tamsta“ su šiais argumentais nesutiko ir prašė atmesti protestą kaip nepagrįstą.

VPB Apeliacinis skyrius, išnagrinėjęs ginčą, nustatė, kad šiuo atveju suklaidinimo tikimybės nėra ir atmetė Gibson Brands, Inc. protestą bei prekių ženklo „tamsta“ registraciją paliko galioti.

Skirtingas bendras sukuriamas įspūdis

Teismų praktikoje konstatuota, kad ženklų palyginimas turi būti paremtas bendru ženklų sukuriamu įspūdžiu, turint omenyje jų skiriamuosius ir dominuojančius elementus. Įdomu yra tai, kad nagrinėdama šią bylą, Kolegija nustatė, kad ginčo ženklo bendrą įspūdį formuoja pirmiausia žodinis elementas „tamsta“, kuris yra aiškiai pateiktas, perskaitomas bei jo prasmė yra suvokiama vidutinio vartotojo. Tuo tarpu Gibson Brands, Inc. ženklų bendrą įspūdį formuoja realistiški gitaros vaizdai.

Gitaros vaizdai ženkluose turi silpną skiriamąjį požymį

Nors gitaros vaizdas ginčo ženkle „tamsta“ ir užima nemažą šio ženklo kompozijos dalį, tačiau VPB Apeliacinis skyrius nustatė, kad šis ženklo elementas, kaip ir Gibson Brands, Inc. ženkluose esantys gitaros vaizdai, turi silpną skiriamąjį požymį, nes registruojamų 15 klasės prekių „muzikos instrumentai“ atžvilgiu ženkluose esantys gitaros vaizdai tik nurodo pačią prekę, t.y. gitaros instrumentą.

Svarbus aspektas – vaizdų išpildymo pobūdis ženkluose

Nagrinėjant šią bylą buvo nustatyta, kad lyginamuosiuose ženkluose skiriasi gitaros vaizdų išpildymo pobūdis. Kolegija nustatė, kad Gibson Brands, Inc. vaizdiniame ir trimačiame ženkluose gitaros atvaizdavimas yra išskirtinai realistinis, detalus, atvaizduotos visos instrumento detalės dvimatėje ir trimatėje plokštumoje, ypatingas dėmesys yra sutelkiamas į gitaros grifo detalę. Tuo tarpu kombinuotame UAB „Tamsta“ ženkle nematyti jokių tikroviškų instrumento detalių (taip pat ir grifo), nes pateikiamas tik gitaros siluetas, išpildytas juoda spalva. Pagal tai Kolegija nustatė, kad ginčo ženklas nėra vizualiai panašus į ankstesnius Gibson Brands, Inc. ženklus.

Skiriasi ženklų semantinė prasmė

VPB Apeliacinis skyrius, nagrinėdamas lyginamųjų ženklų semantinę prasmę, nustatė, kad suinteresuoto asmens Gibson Brands Inc. ženklai bus suvokiami tiesiog kaip muzikos instrumentas gitara, tuo tarpu ginčo ženklas bus suvokiamas kaip lietuvių kalbos prasminis žodis „tamsta“, reiškiantis mandagų kreipinį.

***

Nagrinėjamas ginčas parodė, kokie svarbūs yra prekių ženklų stiprieji elementai, nes silpnieji elementai (šiuo atveju gitaros vaizdai) negali nulemti klaidinamo ženklų panašumo, jei kiti ženklo elementai yra nepanašūs. Taip pat sprendžiant ženklų klaidinamo panašumo klausimą svarbus aspektas yra lyginamuosiuose ženkluose pavaizduotų grafinių elementų pobūdis – šiuo nagrinėjamu atveju realistinis gitaros vaizdas buvo pripažintas nepanašiu į gitaros siluetą.

Šis VPB Apeliacinio skyriaus sprendimas dar gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui. Su visu sprendimo tekstu galite susipažinti Protestų duomenų bazėje, sprendimas paskelbtas ir VPB OB (Valstybinio patentų biuro oficialus biuletenis, 2021 m. rugpjūčio 10 d.).