Pusmečio rezultatai: išaugęs dėmesys dizaino apsaugai ir ES prekių ženklams

Data

2019 07 05

Įvertinimas
1
3.png

Per pirmąjį šių metų pusmetį pastebimai išaugo Lietuvos įmonių aktyvumas apsaugant savo dizainą ir ES prekių ženklus.

Lyginant su praėjusiais metais, Lietuvos verslo  ir mokslo sektorių susidomėjimas išradimais ir jų apsauga išlieka gana stabilus. Remiantis Valstybinio patentų biuro statistiniais duomenimis, nacionalinių patentų paraiškų skaičius per pirmąjį šių metų pusmetį išaugo nežymiai – apie 4 proc.

Kaip ir praėjusiais metais, absoliučią daugumą (beveik 90 proc.) šių paraiškų pateikė Lietuvos subjektai, o daugiau nei pusę pateikusiųjų paraiškas sudarė juridiniai asmenys. Iš užsienio šalių aktyviausios buvo: Rusija – 3 paraiškos, Izraelis – 2, Kinija – 2, Ukraina – 1. Populiariausios patentuojamų išradimų sritys – statybinės medžiagos, lazerių sritis, geležinkelių įrengimai.

Valstybiniame patentų biure gautų nacionalinių prekių ženklų paraiškų skaičius tuo pačiu laikotarpiu sumažėjo 32 proc. Šį pokytį daugiausia sąlygojo metų pradžioje įsigaliojęs naujasis Prekių ženklų įstatymas ir pasikeitę prekių ženklų registravimo mokesčiai.

Tačiau galima pasidžiaugti, kad pareiškėjai jau naudojasi naujojo Prekių ženklų įstatymo suteikiamomis galimybėmis: gauta pirmoji paraiška registruoti naujo tipo garsinį prekių ženklą, gauti jau keturi prašymai ženklo registraciją pripažinti negaliojančia (anksčiau tokie prašymai buvo teikiami Vilniaus apygardos teismui) ir jau daugiau nei 50 kartų pasinaudota verslui patogia skubios ekspertizės galimybe.

Kita vertus, mažesnį įmonių aktyvumą apsaugant ženklus vidaus rinkoje atsvėrė ypač ženkliai išaugęs dėmesys ES prekių ženklams – paraiškų ES intelektinės nuosavybės tarnybai Lietuvos įmonės pateikė net 68 proc. daugiau nei praėjusiais metais. ES prekių ženklo apsauga galioja visoje ES teritorijoje, todėl ši statistika iliustruoja, kad Lietuvos verslas vis daugiau dėmesio skiria savo eksportuojamos produkcijos apsaugai ir siekia apsaugoti savo ženklus Europos rinkose.

Valstybiniame patentų biure gautų nacionalinių dizaino paraiškų skaičius per pirmąjį šių metų pusmetį išaugo 10 proc. Šis rodiklis rodo, kad Lietuvos kūrėjai ir verslas vis didesnį dėmesį skiria dizaino apsaugai vidaus rinkoje. Šiemet visas paraiškas pateikė Lietuvos subjektai, o populiariausia registruojamo dizaino sritis – žaidimai, žaislai, palapinės ir sporto prekės. Atkreiptinas dėmesys, kad dizainas kuria pridėtinę vertę bet kokiam į rinką išleidžiamam produktui, todėl ši apsaugos rūšis gali būti aktuali ir įvairiems technologiniams sprendimams.