Margas velykinis intelektinės nuosavybės objektų krepšelis

Data

2019 04 23

Įvertinimas
3

Praėjus šv. Velykoms – naują gyvybę ir gamtos atgimimą įprasminančiai gražiausiai pavasario šventei, paieškokime šios šventės motyvų prekių ženkluose bei dizainuose.

Svarbiausias šv. Velykų simbolis – dažytas kiaušinis, arba dar kitaip vadinamas margutis. Senovės lietuviams, kaip ir daugeliui pasaulio tautų, kiaušinis buvo gyvybės, gėrio, derlingumo, vaisingumo bei gamtos atgimimo simbolis.

Šiuo metu  „TMview“ duomenų bazėje yra registruotas 41 prekių ženklas su žodžių junginiu „Velykinis kiaušinis“ (angl. Easter egg). Prekių ženklai, kuriuose vartojami žodžiai „Easter egg“ registruoti pačioms įvairiausioms paslaugoms ar prekėms. Daugiausia registruota šokoladinių saldainių gamybai ir prekybai, bet yra ir netikėtų sprendimų – prekybai kompiuteriniais žaidimais ir lošimų aparatais.

Velykinis zuikutis (angl. Easter bunny) – dar vienas simbolis, kuris asocijuojasi su šia švente.

Prieš šv. Velykas parduotuvių lentynas okupuoja šokoladiniai zuikiai. Bet netgi šokolado gaminio forma gali būti saugoma, kaip erdvinis prekių ženklas. Ilgus metus vyko ginčas tarp šokoladinių kiškių gamintojų – Šveicarijos kompanijos „Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli AG“ ir Vokietijos šokolado gamintojos „Franz Hauswirth GmbH“ dėl išimtinių teisių į šį erdvinį prekių ženklą įteisinimo. 2009 m. Europos Sąjungos Teisingumo teismo sprendimu nutarta, kad abu ženklai gali koegzistuoti.

Europos Sąjungos Bendrijos dizaino duomenų bazėje „eSearch plus“ šiuo metu registruoti ir galiojantys 6 dizainai, susiję su šv. Velykų tema. Dizainai taip pat patys įvairiausi – tai ir šokoladinių saldainių dėžučių dizainas, servetėlės išpuoštos velykiniais motyvais bei kompiuterinių žaidimų grafinė išraiška.

Lietuviai daug santūresni registruojant prekės ženklus šv. Velykų tematika. Lietuvos rinkai siūlomi tokiais prekių ženklais žymimi gaminiai: „Velykinis alus“, šokoladinė „Velykų bobutė“ ar „Velykinis vynas“. 2018 metais įmonė „Franmax“, teikianti franšizę ir agentavimo paslaugas „Maxima“ grupės bendrovėms Lietuvoje registravo prekės ženklą „Velykų velykos“, skirtą pardavimus skatinančiam leidiniui.

1999 metais UAB „Rūta“ registravo prekių ženklą „Didysis šokoladinis kiaušinis“.

Tais pačiais metais dailininkė, margučių margintoja ir šiaudinių sodų kūrėja Irena Jauniškienė registravo dizainą „Puošybos elementas – dekoruotas kiaušinis“. Buvo registruota net 10 skirtingų dizaino pavyzdžių. Šiuo metu dizaino apsauga panaikinta, nepratęsus galiojimo termino.